مجمع کارآفرینان نواندیش آرتا  ، مقدم بازدیدکنندگان عزیز را گرامی می دارد.

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی، حسین زینلی در ارتباط با رسانه ملی گفت: اهمیت کشت و تولید گیاهان دارویی در اقتصاد و صنعت کشور برکسی پوشیده نیست.

وی افزود: گیاهان دارویی نقش مهمی به لحاظ اشتغال افزایی، توسعه صادرات غیر نفتی، ارزآوری، رشد اقتصادی و بسیاری موارد دیگر در اقتصاد کشور دارد.

 

مجری طرح گیاهان دارویی وزارت جهاد کشاورزی، از رشد ۳۷ درصدی صادرات اسانس و فرآورده‌های جانبی گیاهان دارویی طی دو سال گذشته در مقایسه با سنوات قبل در کشور خبر داد.

 

 

مجری طرح گیاهان دارویی وزارت جهاد کشاورزی گفت: سال گذشته ۲۰ هزار هکتار سطح زیر کشت گیاهان دارویی در کشور توسعه پیدا کرد. وی افزود: هدف اصلی وزارت جهاد کشاورزی در توسعه سطح زیر کشت گیاهان دارویی، تامین نیاز داخلی و صادرات محصولات این گیاهان از قبیل اسانس و دیگر فرآورده‌ها به بازار‌های جهانی است.

زینلی اضافه کرد: بیش از ۱۷۲۸ گونه گیاه دارویی بصورت انحصاری در کشور وجود دارد که می‌تواند برای کشور ارز آوری خوبی داشته باشد. وی گفت: رویکرد وزارت جهاد کشاورزی این است که گیاهان دارویی پس از فرآوری صادر و به یک معنا از خام فروشی جلوگیری شود.

مجری طرح گیاهان دارویی وزارت جهاد کشاورزی افزود: خوشبختانه در ۹ ماهه سال جاری پنج میلیون کیلوگرم اسانس و عصاره گیاهان دارویی صادر و بیش از ۴۵۰ میلیون دلار ارز آوری برای کشور داشته است.

وی ادامه داد: بطور کلی از این میزان ارزآوری، ۲۰۰ میلیون دلار مربوط به گیاه زعفران و بقیه متعلق به سایر گونه گیاهان دارویی بوده است. زینلی گفت: با توجه به برنامه ریزی‌های صورت گرفته، همه اسانس و عصاره مورد نیاز کشور در حوزه گیاهان دارویی در چند سال آینده در داخل تامین خواهد شد.

وی افزود: ایران به لحاظ جغرافیایی، اقلیمی و آب و هوایی، موقعیتی ممتازی برای توسعه کشت گیاهان دارویی برخوردار است. مجری طرح گیاهان دارویی وزارت جهاد کشاورزی گفت: ضرورت ایجاب می‌کند از این ظرفیت اقتصادی به بهترین وجه ممکن در راستای ایجاد اشتغال، رونق تولید، ارزآوری و توسعه صادرات بهره گیری شود.

منبع: خبرگزاری تی نیوز

Search-1

0
Shares