مجمع کارآفرینان نواندیش آرتا  ، مقدم بازدیدکنندگان عزیز را گرامی می دارد.

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

کاسنی فرنگی چیست؟

کاسنی فرنگی یا کاسنی سالادی (به انگلیسی: Endive) یا هندبا با نام علمی Cichorium endivia گیاهی است از خانواده کاسنی دارای برگهای دراز و تکه‌تکه و که گاهی تابدار (فری) می‌باشد. این گیاه خوراکی بوده و در سالاد به‌طور خام یا پخته می‌خورند.

کاسنی فرنگی در باغ‌های سبزیکاری و در جالیز صیفی کاشته می‌شود.

این گیاه خوراکی بوده و در سالاد به‌طور خام یا پخته مصرف می‌شود. کاسنی فرنگی برای کبد و تصفیه خون بسیار مفید است. این سبزی سرشار از املاح معدنی و آنتی‌اکسیدان و ویتامین B, K، A و C است. این محصول زیر خاک‌اره و در زمستان به دست می‌آید. این سبزی برای کبد و تصفیه خون بسیار مفید است طعم و مزه آن کمی تلخ و شبیه به مزه ساقه کرفس است.

کاسنی فرنگی در استانهای شمالی فرانسه به عمل می‌آید و بلژیکی‌ها ریشه آن را خشک کرده و به فرانسه، آلمان صادر می‌کنند که در آن جا به مصارف دارویی می‌رسد.

 آندیو یا کاسنی فرنگی یکی از سبزیجات زمستانی فوق العاده است. این سبزی سرشار از ویتامین ها و مواد مغذی مفید است که شما را تا بازگشت فصل بهار سرحال نگه می دارد و اجازه نمی دهد احساس خستگی و کسالت داشته باشید. البته خواص این سبزی به اینجا ختم نمی شود بلکه به لاغری و جوان ماندن سلول‌ها کمک کرده و برای خانم‌های باردار نیز بسیار مفید است.

 آندیو چیست؟

شکل و شمایل بامزه ای دارد و از خانواده ی کاسنی هاست و به آن کاسنی فرنگی یا کاسنی سالادی هم می گویند. این سبزی در محیط های تاریک کشت می شود تا از فرایند فوتوسنتز جلوگیری شده و رنگ آن کاملا سفید از آب در بیاید. آندیو، ترد، شیرین با کمی مزه ی تلخ است و برای تهیه ی انواع سالادها و غذاها مصرف می شود. به طور کلی این سبزی پرخاصیت خدمت زیادی به سلامتی می کند.

 آندیو: بخورید و جوان بمانید

به عقیده ی متخصصان تغذیه ی فرانسوی آندیو سرشار از سلنیوم است که خواص آنتی اکسیدانی بالایی دارد. این سبزی همچنین منبع فوق العاده ویتامین C (هر 100 گرم حاوی 5 تا 10 میلی گرم) و پیش ساز ویتامین A می باشد و کبد می تواند آن را بر حسب نیازهایش به ویتامین A تبدیل کند. سلنیوم و دیگر آنتی اکسیدان ها با رادیکال های آزاد یعنی با مولکول های آسیب رسان به سلول‌ها مقابله می کنند. این مولکول‌های آسیب رسان باعث پیری زودرس سلول‌ها می‌شوند. خوشبختانه آنتی اکسیدان ها می توانند با اثرات آن ها مقابله کنند در نتیجه برای سلول‌های پوست مفید هستند و اجازه نمی دهند پوست به این زودی‌ها دستخوش پیری شود. این ترکیبات مغذی همچنین برای سیستم قلبی عروقی و چشم‌ها فوق العاده است. نتایج پژوهش ها نشان می دهند که سلنیوم نقش موثری در پیشگیری از برخی سرطان ها بویژه سرطان های گوارشی ایفا می کند. پس آندیو بخورید تا پوست و چشمهایتان سالم‌تر بماند.

آندیو همچنین سرشار از فیبرهای غذایی است که باعث دفع راحت شده و با یبوست مقابله می کند؛ در نتیجه یکی از طبیعی ترین مواد غذایی برای دفع چربی های مازاد بدن نیز محسوب می شود

 

 آندیو: پیش به سوی تناسب اندام بیشتر

کاسنی فرنگی حاوی حدود 90 تا 95 درصد آب است و هر 100 گرم از این سبزی پرخاصیت فقط 15 تا 17 کیلوکالری انرژی دارد. اگر می ترسید که مبادا این میزان آب به صورت سلولیت در آمده و در بدن تان تجمع کند بهتر است بدانید جای نگرانی نیست. چون به عقیده ی متخصصان تغذیه در ترکیب این سبزی تناسب پتاسیم/سدیم بسیار بالاست و در نتیجه کلیه ها به خوبی از پس دفع و تصفیه ی بدن بر می آیند. البته توجه داشته باشید که مصرف این سبزی برای افرادی که از نارسایی کلیوی یا سنگ کلیه رنج می برند توصیه نمی شود. آندیو همچنین سرشار از فیبرهای غذایی است که باعث دفع راحت شده و با یبوست مقابله می کند؛ در نتیجه یکی از طبیعی ترین مواد غذایی برای دفع چربی های مازاد بدن نیز محسوب می شود. با وجود اینکه تلخی آن به مذاق همه خوش نمی آید اما همین طعم باعث افزایش ترشحات معده شده و به هضم راحت تر غذا کمک زیادی می کند. در نتیجه می شود یک تیر و چند نشان. هم غذا را به درستی هضم می کنید، هم کلیه هایتان به خوبی کار می کند، هم از شر یبوست راحت می شوید و مهم تر از همه اینکه به هدف لاغری و تناسب اندام تان نزدیک تر می شوید.

 

آندیو: خستگی از شما دور باد!

اگر در فصل گرما همه میل زیادی به مصرف غذاهای سبک و سالادی داریم در فصل سرما بیشتر به سمت نوشیدنی های داغ مانند شکلات داغ یا غذاهای چرب و پرکالری می رویم. در نتیجه کالری و چربی بیشتر و ویتامین و فیبرهای کمتری دریافت می کنیم. آندیو جزو سبزیجاتی است که جبران مافات می کند. یعنی از کمبود ویتامین جلوگیری کرده و اجازه نمی دهد خستگی ناشی از این کمبود به جان تان بیافتد. چون سرشار از پتاسیم، منیزیم، زینک و کلسیم و مواد مغذی لازم برای بدن است.

 

آندیو مفید برای خانم‌های باردار

آندیو یکی از منابع فوق العاده ی فولات (ویتامین B9) است. 100 گرم از این سبزی پرخاصیت حدود 11 درصد نیاز روزانه ی ما به این ویتامین ضروری را تامین می کند. فولات برای سنتز، ترمیم و عملکرد خوب مواد ژنتیکی لازم و ضروری است. به همین دلیل به خانم‌های باردار توصیه می شود که در آغاز بارداری برای کاهش خطرات ناهنجاری ستون فقرات جنین(ناهنجاری لوله ی عصبی) فولات بیشتری جذب کنند. در نتیجه این سبزی فوق العاده می تواند راهی برای جذب هر چه بیشتر فولات باشد.

 

ارزش غذایی 100 گرم آندیو در یک نگاه اجمالی

انرژی                     17 کیلوکالری

پروتئین ها              0.9 گرم

لیپیدها                   0.1 گرم

گلوسیدها              4 گرم

فیبرها                    3.4 گرم

آب                         94.52 گرم

  

 نمونه ای از کاشت و برداشت و فرآوری کاسنی فرنگی (آندیو)

Search-1

0
Shares