مجمع کارآفرینان نواندیش آرتا  ، مقدم بازدیدکنندگان عزیز را گرامی می دارد.

روز شورا و آغاز به كار شوراهای اسلامی شهر و روستا

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 
المَشورَةُ تَجلِبُ لكَ صَوابَ غَیرِكَ.
 
مشورت كردن، اندیشه هاى درست دیگران را براى تو كسب مى كند. (غرر الحكم: ۱۵۰۹)
 
 
انسان، موجودی اجتماعی است که نیازها و خواسته‏ های او جز با همکاری و تبادل نظر فکری دیگران برآورده نمی‏شود. نوآوری‏های بزرگ و بهره‏ برداری از آنها، حاصل کمک و هم‏فکری انسان‏ها با همدیگر است.

پیشرفت دانش و فن‏آوری، ضرورت این کار جمعی و تبادل اطلاعات را میان انسان‏ها، ملت‏ها و دولت‏ها بیشتر نمایان می‏سازد. تصمیم ‏گیری‏های اجتماعی در جنبه ‏های گوناگون سیاسی، نظامی، فرهنگی و اقتصادی زمانی دقیق‏تر و درست ‏تر خواهد بود که افراد صاحب‏نظر در تنظیم آن بیشتر شرکت کنند و از نظرخواهی و تبادل اندیشه‏ های گوناگون بهره گرفته شود. برخورد اندیشه‏ ها به صورت صحیح و پیوسته، می‏تواند نارسایی‏های تصمیم‏ گیری و اجرا را از بین ببرد و نتایج به دست آمده را هر چه کامل‏تر و دقیق‏تر کند.

مشورت، یکی از ارکان مهم سلامت تصمیم ‏گیری‏ها در هر جامعه ایست. جامعه ‏ای که سنت مشورت در آن حاکم نیست، در تب و تاب خودمحوری می‏سوزد، ولی در جامعه ای که در آن هم‏فکری و نظرخواهی، اصلی یقینی است و از اجزای ضروری حیات آن به شمار می ‏آید، بهترین راه و کامل‏ترین مسیر در برابر افراد گشوده خواهد شد.
پیامبر اعظم صلی‏ الله‏ علیه ‏و‏آله نیز می‏فرماید: «هیچ قومی مشورت نکردند جز آنکه به بهترین امور هدایت یافتند.» آنان که گرفتار خودرأیی و استبدادند، در اشتباه به سر می‏برند و تنش‏های اجتماعی و سیاسی می‏ آفرینند.

نبود سنت مشورت در جامعه، رشد افکار را متوقف می‏سازد و چنین مردمی، شایستگی زندگی حقیقی را از دست می‏دهند.

 سخن آخر خطاب به اعضای شوراهای شهر و روستا و تمامی دولتمردان : مشورت، موجب تبادل نظر، یک‏پارچگی افکار، روشن شدن امور و اطمینان خاطر در برطرف ساختن خطاها می‏گردد و ترک آن ستمی بزرگ بر جامعه و امت اسلام است. در حکومت اسلامی ضرورت دارد دولت‏مردان برای حل بسیاری از مسائل اجتماعی و تأمین مصلحت‏های عمومی، با سازمانهای باصلاحیت بالاخص  سازمانهای مردم نهاد  که از بطن مردم و برای مردم  تلاش می کنند به مشاوره بنشینند و بر پایه آن تصمیم‏گیری کنند؛

به امید روزی که دولتمردان و اعضای شوراهای شهر و روستاهای میهن عزیزمان ایران و بالاخص استان اردبیل به این سطح از منطق و درک دست یابند.(آمین یا رب العالمین)

Search-1

0
Shares