مجمع کارآفرینان نواندیش آرتا  ، مقدم بازدیدکنندگان عزیز را گرامی می دارد.

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

روز زمین پاک

از مهم ترین علت های نام گذاری روز زمین پاک کمک به حل بحران تغییرات آب و هوایی، پایان بخشیدن به آلودگی پلاستیکی، حفاظت از گونه‌ های در معرض انقراض و تشویق جنبش های محیط زیستی بوده است.

آلودگی آبها، دفع غیربهداشتی زباله، استفاده بی‌رویه از سموم کشاورزی و عدم جایگزینی طرح مبارزه بیولوژیک به جای مبارزه شیمیایی از جمله عمده‌ترین معضلات زیست محیطی هستند.احداث کارخانه بازیافت کاغذبدلیل اینکه در شهرهای ما هر روز هزاران  تن کاغذ و مقوای ضایعاتی تولید و دور ریخته می‌شود از سالها پیش اقتضا میکرد. در حالی که برخی کشورهای همسایه با جمع‌آوری این کاغذها مجدداً آن را بازیافت کرده و به خود ما می‌فروشند...
شهروندان ایرانی اکنون مسؤول فاجعه‌ای هستند که چیزی درباره آن نمی‌دانند. چگونه باید زمین را پاک نگه داریم؟
 
گرچه فقر فرهنگی مردم علی الخصوص شهر نشینان در پاسداشت محیط زیست بسیار دامنه دار است اما اقداماتی نظیر حرکت به سمت استفاده از انرژی های نوین و پاک و حذف بنزین پتروشیمی ، برنامه ریزی برای تفکیک زباله که از طرف شهرداری ها نیز دنبال می شود و بالاخره استمداد از بزرگان نظام و تایید آنان برای جلوگیری از جنگل خواری از جمله این اقدامات است که می تواند جایگاه از دست رفته ایران در شاخصه های محیط زیستی را بازگرداند و آن را در سالیان دیگر ارتقا دهد.
 

معمولا کشورهای صنعتی دارای بالاترین نرخ در تولید زباله هستند ؛ چرا که تولید و مصرف کالا در این کشورها بالاست اما نکته اساسی که از شاخصه های توسعه نیز هست در صد بازیافت وفرهنگ مدیریت زباله است در جداول زیر بر اساس آمارهای سازمان ملل بیشترین تولید کنندگان زباله و موفق ترین بازیافت کنندگان زباله طبقه بندی شده اند.

 آمار وزنی تولید زباله در ایران 45 هزار تن در روز است که فقط 7درصد تفکیک از مبدا می شود  ایران در مقام بالایی در تولید زباله قرار می گیرد در حالی که در بازیافت آن مقام چندان مهمی نداریم.

در این مجال ضمن تبریک به مناسبت فرارسیدن روز جهانی زمین پاک، امیدوارم همگان با تفکر سیستمی در راستای شعار جهانی احیای زمین، افزایش بهره‌وری برای توسعه‌ پایدار تلاش کنند تا نه ‌تنها در این روز بلکه در تمام روزهای سال شاهد اجرای این شعار و ترویج فرهنگ حفاظت از محیط‌زیست در میان تمام اقشار جامعه باشیم.

و من الله التوفیق

Search-1

0
Shares