مجمع کارآفرینان نواندیش آرتا  ، مقدم بازدیدکنندگان عزیز را گرامی می دارد.

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

روش تشخیص قابلیت اختلاط سموم کشاورزی با یکدیگر

اختلاط سموم یک مبحث کاملا تخصصی می باشد. این بدین معنی نیست که اختلاط سموم نبایست انجام پذیرد، بلکه می بایست با دقت و آگاهی از تاثیر هر کدام انجام پذیرد. در بحث زیر سعی شده خلاصه ایی از نکات عمومی و مهم تر ارائه گردد منتهی توصیه کارشناس متخصص کلید موفقیت در کلیه عملیات های زراعی می باشد.

برای سمپاشی درختان با حشره کش حتما از نازل مخروطی و برای سمپاشی با علف کش و قارچ کش از نازل خطی (T-JET) استفاده کنید.

 دقت کنید فشار سم پاش تراکتور معمولا بین 3 و 4 تنظیم میگردد در صورتیکه در اکثر موارد بدلیل وجود اندکی باد در مزرعه می توان فشار نازل را کمتر کرد و اجازه داد تا ذرات مخلوط با جریان هوا منتقل گردند که این امر بیشتر در محلول پاشی کود ها توصیه می شود زیرا بر خلاف محلول پاشی سموم که نیاز به شستشو و نفوذ به داخل کانوپی می باشد، در محلول پاشی کودها تنها خیس شدن سطح برگ به حالت شبنم کافیست .

بهترین راه تعیین اینکه چه سمومی قادر به اختلاط با یکدیگر در مخزن سمپاش می‌باشند مراجعه به اطلاعات مندرج بر روی برچسب سموم است. اما بر روی اغلب برچسب سموم چنین اطلاعاتی درج نشده است.در این موارد، با استفاده از یک روش ساده که بدون نیاز به مشاورۀ تخصصی و در هر زمانی می‌توان سمومی را که از نظر شیمیائی و فیزیکی با یکدیگر قابل اختلاط هستند را تشخیص داد.

 

در این روش در یک لیوان شیشه‌ای یا بشر مقدار معینی از سموم و سایر موادی که لازم است در مخزن سمپاش قرار گیرد ریخته می‌شود.سپس یک پنجم تا نصف لیوان از ماده حامل (آب) پر شده و مواد را باهم کاملاً مخلوط می‌نمایند.

پس از مخلوط کردن، مخلوط حاصله را به مدت 15-10 دقیقه در یک مکان ثابت قرار می‌دهند.اگر بعد از این مدت مخلوط حاصله دچار رسوب، از هم پاشدگی اجزا، ژله‌ای شدن و… شد مواد مخلوط شده قابلیت اختلاط شدن با یکدیگر را ندارند. ولی چنانچه هیچ یک از این موارد رخ نداد سموم با یکدیگر قابل اختلاط می‌باشند.

 

تركيب سموم مسي با حشره كشهاي فسفره توصیه نمی شود

کودهای حاوی کلسیم باکودهای حاوی فسفر ناسازگاری دارند

کودهای شیمیایی (ماکرو ومیکرو)با هیچکدام از سموم ارگانوفسفره قابل اختلاط نیستند

کودهای روی ،بور،ودیگرعناصر فلزی نظیرآهن مس ….موجود درفرمولاسیون کودهای ماکرو ومیکرو باسموم فسفره واکنش سریع شیمیایی انجام داده باعث تجزیه سم وبی اثر شدن آن میگردد

 افزودن صابون و کود اوره به علفکش اثر افزایشی دارد

سموم با فرمولاسیون EC را نمیتوان با سموم با فرمولاسیون WP  یا قارچ کش و علفکش مخلوط کرد

 از اختلاط سولفات آهن با تو فور دی اجتناب نمائید

به هیچ وجه پاراکوات را با رانداپ مخلوط نکنید

بهتر است محلول پاشی کودهای حاوی مس و یا کلسیم به تنهایی انجام پذیرد.

اختلاط کودهایی که حاوی اسید هیومیک بالا هستند با کودهای پتاس بالا با احتیاط انجام پذیرد بخصوص در سیستم آبیاری

بهتر است یک روز قبل از محلول پاشی باغ آبیاری شود.

مجددا دقت فرمائید کود هایی که بصورت پودر قابل حل در آب هستند امکان اختلاط با سموم قابل حل در آب و امولیسیفایرها را ندارند.

اختلاط علفکشها با حشره کشها جز در موارد خاص صحیح نیست

با این وجود بعد از حصول از سازگاری شیمیایی اختلاط، در سطح کوچکتری نسبت به اطمینان از عدم سوزندگی روی گیاه آزمایش نمایید.

برای صرفه جویی در زمان، نیروی کار و آب! لطفا از اختلاط سموم مختلف، قارچ‌کش‌ها، علف کش‌ها با یکدیگر و انواع کودها جدا خودداری کنید. این کار صرفه جویی نیست بلکه هدر دادن منابع و انرژی است. مگر اینکه بر روی اطلاعات سموم، دقیقا درج شده باشد که این سم با چه مواردی قابلیت اختلاط را دارد.

علف کش‌های هورمونی مانند توفوردی با هیچ کدام از علف کش‌ها قابل اختلاط نیستند. ولی علفکش گرانستار (گیاهستار) با سموم نازک برگ کش مانند تاپیک و پوما سوپر قابل اختلاط می‌باشد.

اختلاط کود یا سم با PH  های متفاوت صحیح نیست و بهتر است محلول با تعدید کننده های PH  تنظیم شود.

برای خنثی کردن اثر شوک بعد از سم پاشی  در گیاه بهتر است از مگافول استفاده شود. مصرف مگافول تا 30% مصرف سم را کاهش می دهد به این معنی که در محلول پاشی دیازینون به مقدار 1.5 لیتر در هزار میتوان از یک لیتر دیازینون همراه با یک لیتر مگافول استفاده کرد.

 

 

 منبع: ازهار صبا - arashsaedi

Search-1

0
Shares