مجمع کارآفرینان نواندیش آرتا  ، مقدم بازدیدکنندگان عزیز را گرامی می دارد.

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

روز جهانی هواشناسی

 
سازمان هواشناسی جهانی با اعلام شعار "اقیانوس ، اقلیم و آب و هوای ما " به عنوان شعار روز جهانی هواشناسی در سال ۲۰۲۱ ضمن گرامیداشت این روز در پیامی به همین مناسبت آورده است که:
 
 آن هنگام که از وضع هوا و اقلیم سخن به میان میآید، اکثر انسانها صرفاً به آنچه درجو رخ می‌دهد، می‌اندیشند. غافل از اینکه اگر اقیانوس‌ها نادیده گرفته شوند، به مانند آن است که تکه بزرگی از یک تصویر را از دست داده ایم.

اقیانوس ها که تقریباً ۷۰ درصد سطح کره زمین را به خود اختصاص داده‌اند، سهم بزرگی در وضع هوا و اقلیم جهان دارند و البته نقش مهمی نیز در تغییر اقلیم ایفا می‌کنند. اقیانوس‌ها در حیطه اقتصاد جهانی نیز نقش دارند و بر بیش از ۹۰ درصد تجارت‌های جهانی و نیز ۴۰ درصد زندگی ساکنین کره خاکی که در۱۰۰ کیلومتری سواحل به سر می‌برند تأثیر می‌گذارند. با در نظر گرفتن این موارد، سازمان های ملی هواشناسی و آب شناسی و محققین به طور مرتب اقیانوس‌ها و چگونگی تغییرات آنها را پایش نموده، تاثیرات اقیانوس‌ها بر جو را مدلسازی کرده و خدمات گسترده و متنوع دریایی از جمله حمایت از مدیریت سواحل و حفظ ایمنی زندگی در کنار دریا را ارائه می‌دهند. امروزه، اثرات روز افزون تغییر اقلیم موجب شده تا دیدبانی اقیانوس، تحقیق و خدمات مرتبط با اهمیت‌تر از گذشته باشد.

شعار امسال سازمان جهانی هواشناسی با عنوان "اقیانوس، وضع هوا و اقلیم ما" بر پیوند میان اقیانوس، اقلیم و وضع هوا در سیستم کره زمین تاکید می‌ورزد. این شعار همچنین یادآور آغاز دهه سازمان ملل متحد با عنوان علم اقیانوس در توسعه پایدار است (۲۰۲۱-۲۰۳۰). دهه آتی تلاش‌های جهانی را در راستای تجمیع علوم اقیانوس‌ها - از طریق ابتکارات و ایده‌های تحول آفرین- به عنوان اطلاعات اصلی در حمایت از توسعه پایدار همسو‌سازی می‌کند. سازمان جهانی هواشناسی، به عنوان آژانس تخصصی سازمان ملل متحد در حوزه اقلیم، وضع هوا و آب، تمام تلاش خود را بکار گرفته تا همگان بدانند که پیوند غیرقابل‌انکاری بین اقیانوس، اقلیم و وضع هوا وجود دارد. این امر بی‌گمان به ما کمک خواهد کرد تا درک کنیم در جهان همراه با اثرات تغییر اقلیم زندگی می‌کنیم و باید به اعضای سازمان جهانی هواشناسی با هدف تقویت توانایی‌های آنها در حفاظت از جان و مال مردم، کاهش ریسک بلایا، و حفظ اقتصاد پویا کمک کنیم.

Search-1

0
Shares